Extrémní golf vás rozpálí a pobaví

Chcete si vyzkoušet golf v naprosto odlišných podmínkách, než jste zvyklí? Máte rádi vzrušení, zábavu, napětí a nové, zatím nepoznané situace? Tak v tom případě tady máme něco přesně pro vás. Vítejte na extrémní golfu.

Xgolf vás rozpálí, pobaví a zároveň si odpočinete od klasické hry na klasickém golfovém hřišti. Nebudete na sebe naštvaní, když zahrajete super ránu a ona neskončí na grýnu, protože tady budete zápasit s extrémními a hlavně nevypočitatelnými podmínkami... Původně se i dnešní tradiční golf hrál ve zcela neupraveném terénu a jen s několika jednoduchými pravidly. I když se zdá extrémní horský golf na první pohled jako nová mladá extrémní záležitost, je to spíše návrat ke kořenům golfu.

Kde se Xgolf vzal?

První turnaj v horském extrémním golfu se hrál v roce 1999, ale kořeny tohoto typu extrémního golfu sahají až do roku 1981, kdy chlapík jménem Rick Ryan studoval ve Vermontu. "Myslím, že jsme měli něco málo vypito. Rozhodli jsme se vylézt na nedalekou horu zvanou Snowbowl, která je 610 m vysoká. Někdo si vzpomněl, že má v autě golfové hole. Tak jsme je vzali a cestou dolů po polích jsme hráli golf," vypráví Ryan. Nejkrásnější byl prý pocit, když odpálíte míček z vyvýšeného odpaliště a vypadá to, že nikdy nepřistane. "Představte si ten pocit, když jste několik stovek metrů nad ostatním terénem. Najednou se vám zdá, že míček poletí až do vedlejší vesnice. Použili jsme stromy jako cíle a uvedli v život pary 3 a pary 4. Skončili jsme, až když jsme poztráceli všechny míče," dodává Ryan. V současné době se hraje ve Spojených státech celá série turnajů v extrémním horském golfu a televizní diváci mají tyto přenosy ve velké oblibě.

Photo

Klikněte na obrázek pro zvětšení.

Praktické rady

  • nepromokavé oblečení
  • pevné outdoorové boty
  • namísto golfových rukavic můžete při zimě vyzkoušet cyklistické s otevřenými prsty
  • dostatek míčů, barevné se na případném sněhovém poprašku výrazně lépe hledají
  • kedík je mrtev, ať žije hledač
  • hra pod vlivem vnitřních tekutých ohřívačů povolena
  • horské kolo není překážkou

Jamky tam, kde je nečekáte

Nikdo nikdy neřekl, že golf má být jednoduchý. Na druhou stranu ovšem lidé stále vymýšlejí, jak dostat tento sport na exotičtější a netradiční místa. Tato snaha dala vzniknout hřištím (v tomto případě spíše místům), kde se provozuje golf ve všech možných i nemožných končinách. Existuje hřiště, které je 500 kilometrů za polárním kruhem na severním výběžku Norska, kde můžete hrát golf v záři půlnočního slunce nepřetržitě šest měsíců v roce a dalších šest měsíců za svitu severní záře. Téměř osmnáct tisíc kilometrů od tohoto hřiště se nachází nejjižněji položené hřiště na světě Ushuaia v Argentině, které je velmi známé silnými poryvy větru z truchlivého Dračího průlivu. Austrálie má nejžhavější hřiště na světě: Alice Springs v samém srdci kontinentu, kde běžně teploty dosahují 50 °C. Pokud chcete hrát golf na Měsíci a nechce se vám cestovat 920 348 kilometrů, zkuste doslova lunární terén v La Paz Golf Clubu v Bolívii, jehož hřiště je zároveň nejvýše položeným hřištěm na světě: 3,2 km nad úrovní moře. Dokonce i tradiční hřiště našla způsoby, jak poskytnout golfistům neobyčejné zážitky. V samém domově golfu St. Andrews ve Skotsku se hraje vlastně celé hřiště obráceně. Na hřišti v Coeur d'Alene v Idahu mají plovoucí grýn čtrnácté jamky. V Macon la Salle GC ve Francii jsou ferveje vytvarovány tak, aby představovaly jednotlivé části nahého lidského těla.

Když americký astronaut Alan Shepard předvedl světu, že odpálil několik ran šestkou železem na měsíci, stal se golf prvním sportem, který opustil fakticky i naší planetu. Pokud vezmeme v úvahu nejen Shepardův omezující kosmický oděv a složité zařízení na zádech a velmi nestandardní herní povrch, máme před sebou jednoho z duchovních otců hraní golfu na nemožných a ještě nemožnějších místech. Tam, kde by možná golfové tradicionalisty nenapadlo ani hledat míček.

Ať si na zemském povrchu představíte jakékoli místo, určitě už se někdy stalo, že na jedné straně někdo umístil týčko a na druhé straně malou jamku. Možná byste si rádi zahráli 650 metrů dlouhý par 6 napříč povrchem pouště, která je ovládána pouze hady a škorpióny. Pokud ano, jeďte na Lucifer's Anvil Golf Course v Nevadě ve Spojených státech. Co takhle těžký par čtyři skrz válečnou zónu, kde jsou tanky a krátery od bomb jako překážky. Zkuste první jamku na Quargha Lakes Course v Kábulu v Afghánistánu. Můžete hrát golf pod aktivní sopkou ve Waikoloa resortu na Havaji nebo na ledovci během Drambui World Ice Golf Championship na Islandu. Pokud se vám zdá, že tohle zní na váš vkus poněkud divoce, možná upřednostníte hru v amerických horách...

Golf mezi lvy a buvoly

Můžete dokonce hrát mezi lvy, slony, žirafami a vodními buvoly v resortu Hanse Merenskeho, v těsném sousedství známého jihoafrického parku Kruger National Park.

Na všech těchto hřištích či skorohřištích se hráči z celého světa staví do front, aby si mohli zahrát, a neexistuje jamka, která by pro golfistu byla příliš divná nebo příliš náročná. Možná toto všechno obsahuje jakousi logiku. Golf je patrně nejobtížnější hra na světě a touto svojí definicí přitahuje především ty, kteří mají určitou dávku masochistických sklonů. Samozřejmě, že tento výrok všichni golfisté okamžitě popřou, ale na druhou stranu - čím těžší hřiště je, tím více se nám líbí. Samozřejmě, že golfisté nejsou žádní podivíni, ale každý hráč vám řekne, že čím obtížnější podmínky jsou, tím více uspokojující je kvalitně provedená rána.

Fajn, ale to je pořád golf na normálním hřišti, jen v extrémních klimatických podmínkách či zeměpisných polohách.

Společnost Golfistů Extrémních

Průkopníky extrémního golfu u nás i na Slovensku jsou Alan Babický, Martin Schwarz a Lucie Borhyová, kteří v roce 2003 založili Společnost golfistů extrémních.

Společnost golfistů extrémních přinesla do České republiky první opravdový turnaj v extrémním horském golfu hraném podle mezinárodních UX pravidel.

První Otevřené mistrovství České republiky se konalo v roce 2005 na modré, červené a černé sjezdovce lyžařského areálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně.

První zimní turnaj v extrémním horském golfu na sněhu se konal v Jasné pod Chopkom o rok později. V únoru či březnu se chystá velký otevřený propagační turnaj přímo na území Prahy, organizátoři mají lokalitu vybranou, ale pro větší napínavost není zatím tato informace veřejně k dispozici. Zatím. Stačí sledovat www.xgolf.cz a budete přímo v centru dění.

Extrémní golf se hraje pouze třemi holemi dle vlastního výběru. Neexistuje špatné extrémní počasí, pouze špatně oblečený extrémní golfista.

Golf nahoru a dolů v horách

Za skutečný extrémní golf je považováno, pokud hrajete golf na jiném povrchu, než je golfové hřiště. Existuje mnoho různých podob, lze hrát i tzv. urban golf v ulicích opuštěného města nebo tzv. trash golf na skládce.

Daleko nejpopulárnější je ovšem horský extrémní golf. Je vám docela zřejmé, že se chystá nějaký velký alternativní golfový zážitek, když před prvním odpalem jste nuceni nasednout na lyžařskou lanovku. Golf se tu dostává doslova a do písmene na jinou úroveň. Golfová hřiště se nacházejí tisíce metrů nad úrovní moře a při hře na zbudované improvizované jamky se "běhá" nahoru a dolu po sjezdovkách lyžařského střediska. Tráva na sjezdovkách je sice ostříhaná, ale žádná rozhodně nepřipomíná golfovou fervej. Délka jamek je obvykle od devadesáti do osmi set metrů a jamky s parem 2, 3, 6 nejsou žádnou výjimkou. Neexistují grýny. Ty jsou nahrazeny kruhem namalovaným na zemi obvykle v průměru 6 metrů s vlajkou uprostřed. Jakmile váš míček skončí uvnitř kruhu, dokončili jste jamku.

Text a foto: Společnost golfistů extrémních

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.